ÜYELİK

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

Yapacağınız alışverişlerde sizlerin temel bilgileri esas alınacağı ve fatura bilgileri için sistemimize üye olmanız gerekmektedir.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Üyelik giriş ekranında Mozaikdesign.com’da üyelik oluşturduğunuz e-posta adresinizi girerek “şifremi unuttum” butonuna tıklamanız durumunda yeni şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Kredi kartı bilgilerimi girmek zorunda mıyım?

Kredi kartı ile alışverişlerinizde SSL güvenliği ile kredi kartı numaranızı sizin dışınızda kimse görüntüleyemez ve ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankanıza gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz, sadece siz ve banka arasındadır.

Fırsatlardan nasıl haberdar olabilirim?

Mozaikdesign.com’a üye olurken bildireceğiniz e-posta adresinize belirli periyotlarla sitemizdeki fırsatlar konusunda bilgilendirme gönderilmektedir. Bilgilendirme seçeneğinin açık olduğundan emin olunuz.

TESLİMAT

Kargo gönderim ücretleri nedir?

Kargo gönderim ücretleri ürün ağırlığına göre değişmektedir. Mozaik Teslimat Ekibi tarafından ürününüz prosedürlere uygun olarak paketlenerek size ulaştırılmaktadır. Şehir dışı kargo gönderim ücretleri de şehre göre değişiklik göstermektedir.

Ürün elime ulaşmadı ne yapabilirim?
[email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Siparişim elime ne zaman ulaşır?
Siparişiniz İstanbul içi en geç 5 iş günü içerisinde elinize ulaşır.

ALIŞVERİŞ

Ürün fiyatları neden sürekli değişiyor?
Ürünlerimiz EU bazlı olup fiyatları günlük olarak TCMB EU Efektif satış kuruna göre ayarlanmaktadır.
Siparişimi verdim şimdi ne yapmalıyım?

Kredi kartı ile vermiş olduğunuz siparişlerde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Kayıtlı e-mail adresinize siparişinizin durumu ile ilgili bilgiler tarafımızdan ulaştırılacaktır.

Ürünlerin garanti süresi var mı?

Her ürün üretici tarafından belirlenen garanti süreleri ve koşullarıyla teslim edilir.

Havale ile alışveriş yapabilir miyim?

Ödemenizi siparişiniz sonrası gösterilen Mozaik banka hesap bilgilerine yapabilirsiniz. Lütfen ilgili sipariş numarasını ödemenizin açıklama kısmına yazınız. Ödemeniz onaylanmadıkça siparişiniz gönderilmeyecektir.

İADE

İade nasıl yapılıyor?

Siparişinizin teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde müşteri ilişkilerimizle iletişime geçerek iade talebinde bulunabilirsiniz. Ürünün iade olabilmesi için kullanılmamış, ambalajı bozulmamış veya herhangi bir nedenle zarar görmemiş ya da orjinalliğini kaybetmemiş olması gerekmektedir.Kullanılmış, orjinal ambalajı bozulmuş veya benzeri nedenlerle orijinalliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Ürünler, teslim alındığı haliyle iade edilmelidir.

Yukarıda yer alan iade prosedürleri sadece online mağazadan alınan ürünler için geçerlidir. Sipariş üzerine hazırlanan kişiselleştirilmiş ürünlerin iadesi mümkün değildir.

Ürün hasarlı çıkarsa ne yapmalıyım?

Teslimat sırasında paket üzerine herhangi bir darbe, açılma veya hasar gördüğünüz anda paketi teslim almadan önce kargo görevlisine tutanak tutturmanızı ve müşteri hizmetlerimize bilgi vermeniz gerekmektedir.

İade işleminden sonra geri ödeme ne sürede yapılır?

İadeniz, ilgili depoya ulaştıktan sonra iade koşullarını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilir ve iadesi uygun olan ürünlerin ücret iadesi işlemleri 5 iş günü içerisinde tamamlanır. Bu aşamadan sonra iadenin hesabınıza yansıma süresi, banka süreçlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Geri ödemelerinizi bankanızla iletişime geçerek takip edebilirsiniz.

Güvenli Alışveriş

Bilgileriniz 256 bit anahtar ile şifrelenmektedir.

Ücretsiz Teslimat

İstanbul içi alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

Kişiselleştirilebilir Ürünler

Danışmanlarımızla ürünleri kişiselleştirebilirsiniz.