ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Acil Tasarım Stüdyosu’nun Shigeru Ban Architects ve Mozaik Design ile birlikte Hatay’da hayata geçirdiği Kağıt Masura Ev projesinin ikinci ve üçüncü kısımları Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin de desteğiyle tamamlandı.

Yaklaşık 30 senedir geri dönüşüm kavramını da odağına alarak afet sonrası barınma sorununa kafa yoran ve dünya çapında çalışmalarını Voluntary Architects’ Network aracılığıyla sürdüren Shigeru Ban’ın Paper Log House kavramından yola çıkarak tasarlanan Kağıt Masura Ev prototipi, ODTÜ mimarlık fakültesi öğrencileri ve ODTÜ bünyesinde kurulan Acil Tasarım Stüdyosu ile birlikte hayata geçirildi.

Daha önce 3 Mayıs’ta ODTÜ’de gerçekleşen söyleşi sonrası için ODTÜ ve Mozaik’in lojistik ekibi ile Hatay’da Bohşin İlkokulu’na giden Ban, ilk Kağıt Masura Ev prototipinin kurulumuna destek vermişti.

Kağıt Masura Ev projesinin ikinci ve üçüncü kısımları ise 4 – 6 Ekim’de tamamlandı. Hatay Defne’de Yeşilpınar İlkokulu ve Samandağ’da Azize Süleyman Yalçın İlkokulu’nun bahçesinde inşa edilen Kağıt Masura Ev’in kurulumu için ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve Mozaik Design’ın yanı sıra gönüllüler de destek verdi.

Masura Ev’in temel malzemelerini masuraları lojistik ve montaj desteği ile birlikte Mozaik’in sağladığı projeye yerleşim ve mobilya desteğini ise Bütün Çocuklar Bizim Derneği üstlendi.

Bu çalışma kapsamında Hatay’da toplamda 3 masura ev kuruldu, bu evler sınıf olarak işlevlendirildi. Sınıflar Hatay’daki üç okulda Akıl Oyunları Sınıfı (akıllı oyunlar ve sanat atölyesi) olarak kullanılacak.