Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesindeki öğrenci, akademisyen ve mezunların inisiyatifiyle oluşan ve afet sonrası fiziksel çevreye yönelik çalışmalar  yapan Acil Tasarım Stüdyosu’nun işbirliği ve Mozaik Design’ın da desteğiyle Pritzker ödüllü Japon mimar Shigeru Ban “Mimari Çalışmaların Sosyal Katkılarla Dengelenmesi” başlıklı söyleşi ve Hatay – Defne’de kurulacak olan Kağıt Masura Ev – Paper Log House prototipi için 3 – 5 mayıs tarihleri arasında Türkiye’deydi.

3 Mayıs’ta ODTÜ’de gerçekleşen söyleşi sonrası Kağıt Masura Ev – Paper Log House prototipini Acil Tasarım Stüdyosu ile birikte açan Ban ertesi gün yine ODTÜ ekibi ve Mozaik’in lojistik ekibi ile Hatay’da prototipin kurulumuna katkıda bulundu. Kurulan bu prototpin ardından 20 civarı Kağıt Masura evin daha deprem bölgesinde kurulması bekleniyor.

Kartondan yapılmış silindir borular olan “Kağıt Masura” malzeme yapının kolon kısımlarını oluşturuyor. Sıcak ve soğuk ısı yalıtımı da yapılan Kağıt Masura evinin 2 – 3 yıl sorunsuz kullanımı öngörülüyor.

Ban, Hatay’daki kurulumdan sonra Mozaik Ortaköy’de “Mimari Çalışmaların Sosyal Katkılarla Dengelenmesi” başlıklı söyleşini bu kez meslektaşlarıyla paylaştı.

Shigeru Ban, 30 seneyi aşkın bir süredir geridönüşüm kavramını da odağına alarak afet sonrası barınma sorununa kafa yoruyor ve çalışmalarını sürdürüyor. 1999’daki Marmara Depremi’nin ardından Mozaik’in davetiyle  Düzce – Kaynaşlı’ya gelen ve depremzedeler için barınma alanları yapan Ban’ı Mozaik bir kez daha ağırlamış olmaktan onur duyuyor.