Zaha Hadid Mimarlık -Patrick Schumacher dünyanın en büyük hava alanlarından biri olan, Beijing Daxing International havaalanını açtı. Zaha Hadid ve ekibi tarafından tasarlanan, ADPI havaalanı uzmanları ile 700.000 metre karelik bir alana yapılan liman olabildiğince kompak şekilde tasarlandı.

Yukarıdan bakıldığında bir deniz yıldızı görümünde olan,  Çin mimarlığında çok bulunan yankı prensiplerinin önde tutulduğu, merkezin diğer alanlarla iletişimde olduğu bir terminal yapılması amaçlandı. Merkezin olduğu yerden yolcular 79 adet kapıdan geçebiliyorlar, tasarım stüdyosuna göre, bu, çok sayıda yolcunun uçaklarına hızla ulaşmasını sağlamak için en etkili düzenleme olmuştur.

Radyal tasarımı sayesinde, en uzak biniş kapısına 8 dakikadan daha kısa bir yürüme süresi gerektiriyor, ve yolcular bu şekilde kısa bir sürede uçaklarına erişebilmesi sağlanıyor. Zaha Hadid Architects’in havalanın çatısında çiçek formunda ki camlar , hem çatıyı sağlamlaştırırken aynı zamanda da alana ışık girmesini sağlıyorlar.

https://www.dezeen.com/2019/09/26/zaha-hadid-architects-starfish-beijing-daxing-international-airport/?li_source=LI&li_medium=recommended_movies_block