Gae Aulenti’nin 1960’ların açık hava mobilyalarından oluşan en ünlü havuz başı koleksiyonu ‘Locus Solus’, İtalyan şirketi Exteta tarafından yeniden üretildi. Orijinal lansmanından bu yana koleksiyonu ilk kez geri getiren Exteta, burada geç İtalyan tasarımcıyı ve onun şekil ve renk tutkusunu kutluyor.

1964 yılında Centro Studi Poltronova için tasarlanan koleksiyon, koyu tonlarda ve uyumlu baskılarda şezlonglar, masalar ve sandalyeler içeriyordu ve Alain Delon, Romy Schneider ve Jane Birkin’in başrollerini paylaştığı 1969 filmi La Piscine’in setinin bir parçası olarak üretilmişti.

Film yıldızı statüsü bir yana, Aulenti’nin en eğlenceli tasarım anlarından biri olan koleksiyon; renkli Piazza Cadorna yapılarıyla Milano şehrine katkıda bulunduğu mimari çalışmayı yansıtıyordu.

Baskılı minderlerle donatılmış simetrik mobilya parçalarından oluşan koleksiyon, geleneksel kavisli ahşap mobilya şekillerini ve tasarımcının kendi parçalarından biri olan ve birkaç yıl önce Poltronova için yaptığı sallanan sandalyeyi yansıtıyor.

İtalyan tasarımı için önemli bir an olan koleksiyon, fonksiyonel yönleri pop bir tavırla birleştiren bir koleksiyonla dış mekana geçişin sinyalini verdi. Archivio Aulenti ile işbirliği içinde özenle yeniden yaratılan sadık bir reprodüksiyon olarak geri dönen ‘Locus Solus’, tasarımcının mirasının çağdaş önemini kanıtlıyor.