Objects of Desire
Surrealism and Design 1924 – Today
28.09.2019 – 19.01.2020

Vitra Design Museum, “Objects of Desire: Surrealism and Design 1924 – Today” adı altında sürrealizm akımının bugünün tasarımlarını nasıl etkilediği üzerine bir sergi gerçekleştiriyor.

“Sürrealizm, 20. yüzyılın en etkili sanatsal hareketlerinden biriydi. Salvador Dalí, René Magritte, Meret Oppenheim veya Man Ray gibi sürrealistler tarafından yapılan pek çok eser günlük nesnelerden ilham aldı ve materyal kültürümüzün içine yerleştirilen hayaller, duygular ve bilinç dışılık dünyasını keşfetti ”diyor Vitra Tasarım Müzesi’nin küratörü Mateo Kries. “1930’lardan bu yana, Sürrealizm mobilya, iç mekan ve modadan film ve grafik tasarıma kadar tasarım üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.”diye ekliyor.

Geçmişte sürrealizm, modernist akım daha egemen olduğu için göz ardı edildi ta ki 2007 yılında Londra’da Victoria and Albert Müzesinde “Surreal Things” adı altında ki serginin ardından ilk kez sürrealizmin tasarımlar üzerindeki gerçek etkisi gözler önüne serilene kadar. Sürrealizm akımı ilk başladığı yıllarda, ressamların yada heykeltıraşların rüya boyutu yada fantastik vizyonları olarak görülürken, zamanla ürün tasarımlarında ve iç mimarlığın üzerinde etkileri de keşfedilmeye başlandı .

Vitra Tasarım Müzesi’ndeki sergi, sürrealizmi ilk kez genel bir eğilim ya da zamansız bir felsefe olarak sunuyor. Çok çeşitli sanatçı ve tasarımcıların seçimi ile sürrealizmin hikayesini ve onun materyal dünyayla olan ilişkisini birçok farklı eserle anlatıyor. Sürrealizm’in altın çağına ait olan ve Salvador Dali tarafından yapılan Mae West Sofa’nın yanı sıra daha sonralarda akımdan etkilenen Isamu Noguchi, Carlo Mollino, Frederick Kiesler ve İtalyan dekoratör Aldo Tuna’nın eserleri de bulunmakta.

Sürrealizim’in geçtiğimiz 100 yıldaki tasarımları ne kadar etkilediği, mobilya ve iç tasarımlarda kullanılan ögeleri sergilenmektedir. Sergide Gae Aulenti, Achille Castiglioni, Castiglioni, Giorgio de Chirico, Le Corbusier, Salvador Dalí, Dunne ve Raby, Marcel Duchamp, Max Ernst, Ray Eames, Cephe, Frederick Kiesler, Shiro Kuramata, René Magritte, Carlo Mollino Isamu Noguchi, Meret Oppenheim, Man Ray, Iris van Herpen eserleri yer alacak. Sergi 19.01.2020 tarihine kadar ziyarete açık olacak.