2 Ekim 2019’da Louis Vuitton Derneği, XX. Yüzyılın tasarımının önde gelen isimlerinden biri olan modernitenin öncüsü, Charlotte Perriand’a (1903-1999) adanmış büyük bir sergi açıyor.

Charlotte Perriand’ın ölümünün yirminci yıldönümünü anmak amacı ile dernek, sanat, mimari ve tasarım arasındaki bağları araştıran bir sergisiyle Charlotte Perriand’a övgüde bulunmayı amaçlıyor ziyaretçiler Charlotte Perriand’ın tasarımlarını içeren ve titizlikle yeniden yapılan ürünler sayesinde modernlik dünyasına girme fırsatı bulacak ve böylece modern bir dünyaya girme fırsatı bulacaklar.

Bu sergi sayesinde, sanatın yalnızca bir zevk nesnesi değil aynı zamanda toplumların gelecekleri hakkında derin dönüşümlerin öncüleri olduğunun da altı çiziliyor. Gerçek bir devrimci ve olağanüstü bir kişilik olan, dünyanın ve kültürün sanata yaptığı etkileri keskin gözlemleri sayesinde tasarımlarını tasarım dünyasına altın harflerle yazdırmayı başardı. Çalışmaları sayesinde kadınların rolü, ve toplumda kadına olan tutumu değiştirebildi.

Son olarak, Charlotte Perriand, çevreye ve doğaya ve insanlara etkilerine karşı duyarlı, ilham alan ve onlara duyarlı olmaları konusunda özellikle vizyon sahibi ve akılda kalıcı olduğunu kanıtladı.. Onun vizyonu benzersiz ve somutlaşmış bir moderniteye sahip, toplumları şekillendirmeye devam eden ileriye dönük bir ruhtu.
https://www.fondationlouisvuitton.fr/en/events/late-hours/la-nocturne-charlotte-perriand.html