Mario Bellini’nin  tasarım ve mimariyi bir araya getirerek yarattığı Camaleonda Sofa, çeşitli tasarım dillerini ve geometrik eğriler arasında kolayca hareket etme lüksünü yansıtıyor.

1970 yılında ilk kez halka sunulan Camaleonda Sofa, son 50 yıllık tasarım tarihinde yerine koruyarak gerçek bir ikon haline geldi. Mario Bellini tarafından tasarlanan bu modüler sofa hem eleştirmenler hem tasarım severler tarafından büyük bir ilgi gördü ve iç tasarımda dönemin estetik anlayışını tanımladı. Kolektif hayal gücünü tanımlayan çoğu uluslararası tasarım müzesinde ve film setlerinde sürekli olarak yer alan; tasarım meraklıları,  antikacılar ve iç mimarların gözdesi olan Camaleonda Sofa, B&B Italia Araştırma Geliştirme Merkezi ve Mario Bellini tarafından, klasik olan unsurları korunarak 21. yüzyıl için güncellendi.

Camaleonda’ nın geri dönüşü geçmişe bakmıyor, aksine tartışılmaz bir klasiği çağdaş bir perspektifle yeniden yazmayı hedefliyor. Estetik, boyutlar, oranlar ve yapılandırılma şekli değişmeden kalırken, iç mekânları nostaljiye yer bırakmadan tamamen yeniden tasarlıyor.

2020 yılı için özel olarak üretilen versiyonunda, 90 x 90 lık orijinal koltuk modülü ve karakteristik kapitone tasarım çevre dostu malzeme kullanım anlayışı ve poliüretanin cömert kullanımı ile güncellenmiş. 1970 yılında Bellini’ nin orijinal tasarımındaki yenilikçi kablo, kanca ve halka sistemi ise değişmeden kalmış.

Camaleonda’ nın temel özelliği sınırsız modülerliği, her bir öğenin ev ortamınızı tanımlayabileceğiniz bir tür muazzam piksel haline gelmesine izin veren geometrik bir desene sahip olması.

Camaleonda’nın “sandviç” yapısı, kolayca sökülebilen geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemelerden; koltuk, sırtlık ve kolçaklar ve tabanlar ise ahşap panellerden yapılmış.

Gli Scachi

Camaleonda’ nın bulunduğu ortama göre ayarlanabilir yapısı arkasında büyük bir teknik çalışmayı gerektiriyor. Parçalarının satranç taşları gibi oturabilmesi ve esnekliğinin altını çizen teknik inovasyonlar Gli Scachi tarafından tamamlanmış.

Seriyi oluşturan  üç parçanın inovasyonunda Gli Scachi, hareket kabiliyetlerini  kraliçe, şövalye ve kaleden ( Regina, Cavallo, Torre) esinlenmiş.

1971’de yalnızca otomotiv endüstrisi tarafından kullanılan ve ilk kez mobilyada tanıtılan bir çözüm olarak kendinden kaplamalı poliüretan, mobilya üretiminde kullanılması dikkate değer bir teknik yeniliği temsil ediyordu.

2020  versiyonu ise, kalın dana derisinden yapılmış, görünür dikişli yumuşak kılıflar sunan, üç öğenin şekli, Camaleonda’ nın boyutlarıyla mükemmel bir şekilde senkronize olan yumuşak poliüretandan yapılmış yapılar aracılığıyla paralel boruyu detaylandırır ve geliştirir. Alt kısımda, nesnenin yumuşaklığı ile zıt olarak şeklin geometrisini tanımlayan bir öğe olan zarif bir metalik profil vardır.

* Camaleonda Sofa, FSC (Forest Stewardship Council) sertifikalı kayın ağacından yapılmış bir dizi küresel ayak üzerinde yere dayanmaktadır. Koltuk minderi, koltuk arkalıkları ve kolçaklar, çeşitli yoğunluk ve sertlik seviyelerinde poliüretandan yapılmıştır. En yüksek düzeyde karmaşıklık, öğelerin her katmanın etkileşime girmesine izin verecek şekilde şekillendirildiği ve birleştirildiği, aynı zamanda yüksek düzeyde konforu garanti eden koltukta yatmaktadır. Çeşitli katmanlar, rahat bir yay etkisi yaratmak için tasarlanmış boş alanlar veya cepler oluşturur. Koltuğun mühendisliği ve bileşimi, kanepenin iç elemanlarının sökülmesine ve dolayısıyla kolayca geri dönüştürülmesine olanak tanır. Dolgu, plastik su şişeleri üretiminde kullanılan tamamen geri dönüştürülmüş PET’ten yapılmış sentetik bir kumaş olan dakrondan yapılmış çıkarılabilir bir örtü ile korunmaktadır.