“Elektronik teknoloji çağında; sadece eller, gözler, insan vücuduna yakın olan nesneler, yapımlarındaki mükemmellik sayesinde güzel olabilir.”

Albrecht Wellmer

Aviero Ceccotti tarafından 1956 yılında  Tuscany’ de Pisa şehrinin yakınlarında ki Cascina kasabasında kurulan Ceccotti’ nin başarısı, 60 yılda el işçiliğinde geliştirdikleri ustalığa dayanıyor. Geleneksel  el işçiliğinde uzmanlaşan ve üretim hayatına ev mobilyaları ile başlayan Ceccotti, kısa sürede otel mobilyaları tedarikçileri arasında da lider konuma gelmiş.

1988 yılında Franco Ceccotti ve Pisalı tasarımcı Roberto Lazzeroni’nin cesur sezgisi ile Ceccotti Collezione, ilk koleksiyonu ” Dedos Tenidos” ‘u yarattı.  ” Dedos Tenidos” detaycı bir araştırmanın zanaatkarlıkla birleştiği bir koleksiyon olma özelliği taşıyor.

Ahşabın Kokusu

Franco Ceccotti estetik anlayışını ve entelektüel zevkini  dünyanın farklı bölgelerinden farklı zevklere sahip tasarımcılarla birlikte tutkuyla çalışarak Ceccotti’ nin benzersiz yaklaşımını sürdürmeye devam ediyor.Dünyanın farklı yerlerinden kültürler arasında bir diyalog yaratmak için Ceccotti ile iş birliği yapan tasarımcılar arasında Roberto Lazzeroni, Jaime Hayon ve  Vincenzo De Cotiis bulunuyor. Ve yeni projeler ile Ceccotti ürünlerinde ki benzersizliği, kendine özgü çizgisini korumaya ve şekillendirmeye devam ediyorlar.

Ceccotti Collezioni  ürünlerindeki benzersizliğini materyalleri kullanımı ile de ifade ederken ağaçların yaşam döngüsüne saygı göstererek, sıkı kontrollü plantasyondan elde edilen  keresteleri kullanıyor ve gerekli  geri dönüşüm ve ağaçlandırmayı destekliyor.

Çevresel sorunlara önem veren ve sürdürebilir üretim tekniklerini benimseyen tedarikçiler; SFI (Sustainable Forestry Initiative) ve FSC (Forest Stewardship Council) gibi sertifikalarına sahipler.

Fotoğraf: Gökhan Göktaş