Mozaik, tasarım tarihine ışık tutan bir sergiye daha imza attı. Ortaköy Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi’nde tasarım tarihinde iz bırakan 100 ikonik sandalyenin yer aldığı ‘Please have a seat’ | ‘Lütfen Oturun’ isimli sergi kilise eşliğinde Mozaik Ortaköy showroom’unda 25 Eylül – 9 Kasım tarihleri arasında sergilendi.

İşlevsellik ve biçim için tasarlanmış bu sanat eserleri; 1900’lü yıllardan günümüze kadar yaşamı ve kültürü nasıl etkilediği açısndan bir pencere görevi görmektedir. Bu sıra dışı sandalyelerin kronolojik seçkisi, tasarım estetiğini ve oluşumunu vurgulamayı amaçlamaktadır. Moma’nın kalıcı koleksiyonunda ve daha bir çok müzede sergilenen bu sanat eseri niteliğinde ki bu ikonik sandalyeleri, sanat severler İstanbul Tasarım Bienali paralelinde 2 hafta boyunca görebilecekler. Sergi kapsamında; tasarımı Ulaş Eryavuz ‘a ait olan bir kitapcık da yayınlandı.

Charles & Ray Eames’in yönetmen Billy Wider’ın dinlenebilmesi için ürettiği Eames Lounge chair’den bisiklet gidonundan etkilenerek Wassily Kandinsky’yi sandalyesine hayran bırakan Marcel Breuer’a, sade görünümüne rağmen yüzü aşkın aşamadan geçerek üretilen Hans J. Wegner’in Wishbone sandalyesine, “rahatlık makinesi” olarak anılan Le Corbusier’in LC4 chaiselounge’una, İspanya kral ve kraliçesi için özel olarak Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmış Barcelona koltuğa ve daha bir çok tanınmış tasarımcınında arlarında bulunduğu sergiye Mozaik, tüm tasarım meraklılarını, sanat severleri ve geleceğin tasarımcılarını bir araya getirdi.