1992 yılında kurulduğundan beri tasarımın dünya çapındaki liderlerini Türkiye’de temsilciliğini yürüten Mozaik, 21 Ekim’de 30. Yılını kutlamak için misafirlerine ev sahipliği yaptı. Sadece bir tasarım ürünleri mağazası olmanın çok ötesinde, bir yaşam tarzı merkezi olarak bilinen Mozaik, ev mobilyasından ofis mobilyasına; banyo ve mutfaktan aydınlatmaya; perdelik ve döşemelik kumaştan aksesuara ve çocuklara yönelik tasarımlara kadar modern hayatın her türlü gereksinimini tek bir çatı altında bulundurarak Türkiye’de alışılmadık bir referans noktası oluşturmaktadır.

Tasarım dünyasından küresel seçimlerle birlikte Mozaik, MoMA’ nın kalıcı koleksiyonunda sergilenen birçok tasarım ikonu ve çok daha fazlasının bir arada bulunduğu bir müze gibidir.

Bunun yanı sıra, modern tasarımın Türkiye’de tanınması için çok çalışan, seminerler ve sergiler düzenleyen Mozaik, kurulduğu zamandan bu yana Türkiye’de modern tasarıma ilginin artmasına vesile olmuş ve böylelikle Mozaik önderliğinde insanların modern tasarıma karşı algısı değişmiştir.

Bu kapsamda Mozaik, 30. Yılı kutlamaları için B&B Italia CEO’su Gilberto Negrini ve dünyaca ünlü Mimar Tasarımcı, B&B Italia Art Direktör’ü Piero Lissoni’nin katılımları ile tasarım dünyasının kapılarını bizler için açtı.

Geceye Piero Lissoni’nin sunumu ile başlandı, ilerleyen saatlerde 14 kişilik kadrosu ile Istanbul Superband Orkestrası eşlik etti.

Piero Lissoni daha önce 2005 yılında geldiği Mozaik Showroom’a tekrar Mozaik’in 30. Yıl kutlaması vesilesiyle B&B ortak etkinliğinde sunum yaptı. Davetlilerin büyük ilgi gösterdiği konuşmasına, Roma’lı mimar yazar ve mühendis Vitrivius’tan alıntı yaparak başladı. Öncelikle B&B bünyesinde 2022’de üretilen yeni tasarımlarını tanıttı. Pochette Armchair, Mjna Chair ve Planck coffee table. Daha sonrasında B&B Italia için tasarladığı Edamame, Dock Sofa, Borea koleksiyonu gibi bazı ikonik mobilyaların, tasarım ve üretim sürecine dair konuştu. Art direktörlüğünü yaptığı B&B Italia için tasarladığı Novedrate ve Via Durini mağaza konseptlerine ayrıca Milano Design Week, B&B 15. yılı gibi organizasyonlar konsept, kurumsal kimlik ve marka üzerine grafik tasarımlarına sunumunda yer verdi.

Mimarlık, mobilya tasarımı ve sanat yönetmenliği ile birden fazla disiplinlerde ürünler ortaya çıkaran Lissoni farklı ölçeklerdeki projelerini anlattı.

Mimari ölçekteki projelerinden güncel olarak Grand Park Hotel-Rovinj Hırvatistan, Shangri-la Shougang Park-Beijing Çin, The Middle House-Shanghai Çin, The Ritz Carlton Residencez U.S.A’den bahsetti. Bu projelerin yanı sıra Israil, Forte Dei Marmi de yaptığı villa konut projeleri ve yarışma konsept projeleri ile grafik tasarım alanındaki işlerini misafirlere sundu.

300 kişinin katılımı ile gerçekleşen etkinlikte aynı zamanda Mario Bellini’nin tasarımı olan Le Bambole’nin de 50. Yılı kutlandı. Davetliler 1972’de tasarlanan Le Bambole ile eğlenceli pozlar vererek geceye renk kattı.

Le Bambole kanepeler ilk olarak 1972’de tasarlandı ve 1979’da Compasso d’Oro ile ödüllendirildi. Zamansız çağdaşlığın ve yaratıcılığın bir simgesi, İtalyan tasarımlarının mükemmelliğinin en etkili ifadelerinden biri olan Le Bambole, koltuk temasına kişisel bir yanıt vermektedir. Onu bu kadar özel kılan strüktürünün gözle görülmeyecek olması, doğal formu, rahatlık ve yumuşaklık kombinasyonudur. İlk olarak poliüraten içine gömülü metal strüktür ile tasarlanmış olan Le Bambole, artık tamamı sadece geri dönüştürülmüş polietilenden yeniden kullanıcıyla buluştu.

Ziyaretçilerden, Le Bambole’nin konforunun daha iyi yansıtılması için deneyimlemeleri istendi; oturup uzanabilecekleri hatta üstünde zıplayabilecekleri bir deneyim. Bu şekilde ziyaretçileri kayıt altına alarak bu eşsiz deneyim fotoğraflandı. Le Bambole’nin konforu daha iyi yansıtılamazdı.