Mozaik, 30. yıl dönümünde ilham kaynakları, yaratıcılık süreci, değerleri ve tasarıma olan bakış açısı hakkında konuşma yapmak üzere Cassina Art Direktör’ü Patricia Urquiola’yı ağırladı. Cassina ve Mozaik ortaklığında düzenlenen davette; Urquiola, şirket için tasarlanan projeleri ve ürünleri tartışırken Cassina’nın arkasındaki tasarım mirası ve yenilikçi yönü üzerine konuştu. Bize, benzersiz bir tasarım ile diyalog kuran, sıcak ve davetkar ortamlar yaratmak için inovatif ürünlerin klasik ikonlarla bir araya geldiği “ Cassina Perspektifi’ni “ anlattı. Moderatör olarak In Between Design Platform’dan Bilgen Coşkun ve Dilek Özgür ona eşlik etti.

1961 yılında İspanya’nın Oviedo kentinde doğan Patricia Urquiola, Madrid Politeknik ve Milano Politeknik Üniversite’lerinde mimarlık eğitimi aldı. 1990 – 1992 yılları arasında Milano’da ve Paris’te Achille Castiglioni ve Eugenio Bettinelli’ye yardımcı okutmanlık yaptı.

2001 yılında kendi tasarım stüdyosunu açan Patricia Urquiola, ürün tasarımından enstalasyona ve mimariye, farklı alanlarda çalışıyor. Barselona’daki Mandarin Oriental Hotel, Porto Riko’daki W Retreat & Spa, Udine’de bir villa, Monteverdi’de “l’incoronazione di Poppea” operasının skenografisi, Hermès, Gianvito Rossi, Flos, Moroso, H&M markaları için enstalasyon ve showroom, mimar ve tasarımcının projelerinden bazıları.

New York Times tarafından Avrupa’nın en iyi tasarımcısı olarak nitelendirilen Patricia Urquiola, 2001 yılında kendi stüdyosunu kurmasının ardından global tasarım ve mimari sahnesinin övgü ve beğenilerini toplamaya başladı. Patricia Urquiola’nın oluşturduğu benzersiz tasarım stilinin yenilikçi pozisyonu ve özgünlüğü o kadar ilham verici ki günümüz tasarımı söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden biri oluyor.

24 kasım perşembe günü, İstanbul Mozaik’te gerçekleştirilen ‘’Mozaik 30. Yıl’’ etkinlikleri kapsamında Patricia Urquiola, tasarım yaklaşımını akademisyenler, öğrenciler, mimarlar ve tasarım dünyasına merak duyan katılımcıların bir araya geldiği bir söyleşi ile paylaştı. Söyleşinin ardından düzenlenen kokteyl etkinliğine, Türkiye’nin ünlü mimarları, sanatseverler, tasarım dünyasından önde gelen isimler katıldı. Geceye müzikte DJ Ömür ve Su Sonia canlı vokali ile harika bir performans ile eşlik ettiler.

Patricia’nın çalışmaları, New York’taki MoMa, Paris’teki Dekoratif Sanatlar Müzesi, Milano’daki Triennale Müzesi, Monaco’daki Tasarım Müzesi, Melbourne’daki Victoria Ulusal Galerisi, Vitra gibi dünyanın dört bir yanındaki birçok sanat ve tasarım müzesinde sergileniyor. Ayrıca; Basel’deki Tasarım Müzesi, Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, Zürih’teki Tasarım Müzesi, Amsterdam’daki Stedelijk Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Barselona Tasarım Müzesi ve Philadelphia Sanat Müzesi.

Ayrıca İspanyol Hükümeti tarafından Sanatta Altın Liyakat Madalyası ve Katolik Isabella Nişanı aldı. Diğer dergilerin yanı sıra Wallpaper, Elle Decor International, AD España ve Architecktur und Wohnen tarafından Yılın Tasarımcısı seçildi.

Patricia Urquiola, Eylül 2015’ten beri Cassina’nın Sanat Direktörüdür.